Dziedziny wieszczbiarstwa: Magia biala a czarna

Dziedziny wieszczbiarstwa: Magia biala a czarna

W zakresie magii czyli czarów mówi się o silnym rozgraniczeniu na magię białą oraz magię czarną. Pomiędzy nimi specjaliści zajmujący się szeroko rozumianą dziedziną wieszczbiarstwa wydzielają przede wszystkim zasadnicze różnice. Warto wiedzieć, że dzisiaj też istnieje szerokie grono wróżbitów, którzy należą zwłaszcza do kręgu kulturowego zachodniego. Nie ma w tym przypadku dzisiejszych wierzeń już rozgraniczeń kolorystycznych, ale mimo wszystko warto mieć świadomość, że kiedyś za czarną magię można było zostać spalonym na stosie i była ona uznawana za igranie z losem i dyscyplinę wieszczbiarstwa wyjątkowo niebezpieczną.

Ogólnie na Syberii zwłaszcza jest nadal wyróżniany specyficzny podział na odłamy magii białej oraz czarnej. I tak w pierwszej kwestii rozumie się, biała magia jest pozytywnie wpływająca na życie człowieka, podczas gdy czarna służy demonicznym siłom zła. Wydziela się także fakt specyficznego podziału na magów – czarowników, znachorów, wróżbitów, którzy dzielą się na tych trudniących się magią białą oraz tych opierających się na magii czarnej. Warto także wiedzieć, że biała magia jest stosowana do dobrych celów, ma ona polegać na kształtowaniu naszej rzeczywistości poprzez dobre metody i sposoby, a czarna służy szerzeniu zła, więc jest negatywna.

Zgodnie z przekonaniem Alistera Crowleya magia biała jest działaniem w zgodzie z wolą bogów, z kolei czarna przeciwna nim.

– autor